Uháčkujte si svoj vlastný svet! (Rozhovor s Evou Sokolovou)

Eva sa narodila v roku 1985 v Trenčíne. Po štúdiu na gymnáziu pracovala ako poradca klienta v banke. Pribudli dve deti, dcéra Margaréta (3,8 roka) a syn Rastislav (8 mes).

Evka, gratulujem k úspechu v súťaži o “Najkrajší výrobok od mamky 2015”. Máš skutočne šikovné ruky. Čo nimi najradšej tvoríš? Akú techniku a materiály využívaš?

Ďakujem veľmi pekne. Najradšej tvorím háčkované hračky. Keď som bola malá, vedela som aj pliesť a už asi rok sa chystám k tomu vrátiť, ale akosi nestíham. Je zvláštne, že háčkovať som nikdy nevedela. Keď sa mi narodila dcérka, chcela som ju fintiť, nakúpila som materiál a šla som do toho. No a odvtedy som závislá.  Svoje výrobky sa snažím oživiť aplikáciami, ktoré si vyrábam sama, či už šijem kvety, takže používam rôzne látky, flis, filc a taktiež si vyrábam vlastné gombíky z Fimo hmoty. Vrcholom by bolo pre mňa naučiť sa šiť na stroji, ale to už by som asi vôbec nespala.

IMG_3288

Kde čerpáš inšpiráciu? Máš návody a predlohy alebo háčkuješ len tak z vlastnej hlavy? 

Inšpiráciou sú prirodzene moje deti, keďže prevažne tvorím pre detičky. Niekedy používam návody, občas mi nápad skrsne v hlave a tak skúšam. Od môjho úžasného manžela som dostala veľa knižiek s návodmi na krásne hračky,  už sa neviem dočkať, kedy sa do nich pustím. Inšpirujem sa aj na Pintereste,  a to najmä vtedy, keď  nie som 100% spokojná s výsledkom a neviem prísť na to, čo tomu chýba. Niekedy je totiž ťažké spojiť moju a zákazníkovu predstavu.

Na háčkovanie treba trpezlivosť, zmysel pre detail a dobré oči. Moja babička háčkovala, je to mravenčia robota. Získala si aj ty vďaka tomu nejaké nové vlastnosti?

Veru áno, odkedy som mamou,  nadobudla som nadprirodzené schopnosti. Súhlasím,  háčkovanie je mravenčia robota, trpí chrbtica, trpia oči, niekedy aj prsty, ale milujem to! Vôbec nepotrebujem spať. Keď sa do niečoho pustím, pokým nie som spokojná, nespím.

Človek sa rodí s istými danosťami. Kedy si v sebe objavila tento talent?

Talent mám od malička. Už ako škôlkárka som veľmi rada a pekne kreslila a pani učiteľky poradili mojim rodičom, aby ma dali do umeleckej školy. Chodila som asi 5 rokov na výtvarnú, no potom prišla puberta a už boli zrazu iné „záujmy“. Ale stále som niečo tvorila a zveľaďovala. Prešívala som v rukách veci po mame a zdobila , či už tričká, topánky, nohavice. Stále som aj kreslila. Odkedy mám deti, objavila som veľa možností ako sa kreatívne vyžiť a baví ma to ešte viac. Tvorím aj s deťúrencami.

Ako vnímaš prvý ročník súťaže a čo ti priniesla?

Do súťaže som sa prihlásila s tým, že sa asi neumiestnim. Chcela som v prvom rade vedieť, či sa moja tvorba páči. Či v dnešnej dobe, keď je toľko šikovných a kreatívnych žien, mám šancu uspieť. “Nakoplo” ma to. Zvýšilo sa mi sebavedomie a aj keď času je stále málo, snažím sa tvoriť ešte viac. Je úžasný pocit, umiestniť sa na treťom mieste z takého počtu. Som zato vďačná.

IMG_3168

Si hrdou mamou, ako to zvládaš popri starostlivosti o svoje deti? Máš overené tipy a triky, ako nájsť čas na tvorbu?

(smiech) Všetko sa dá. Tvorím prevažne v noci, niekedy aj cez deň, keď deti spia. Som nočný vták a našťastie naše deti rady a dlho spia, tak stíham spať aj ja. Mám tolerantného manžela, ktorý chápe, keď mám časový sklz a vtedy sa postará o deti. Takže môj tip: keď deti spia, oddychujte aj vy, žiadne domáce práce! Vtedy je čas aj na relax a do bežných činností treba potom zapojiť aj detičky, tiež sa niečo naučia, zároveň sa zabavia. Čo na tom záleží, že to trvá o hodinu dlhšie ako bez nich

Čo ťa v živote okrem háčkovania baví a napĺňa? 

Jednoznačne rodina a priatelia. To je pre mňa absolútne všetko. Inak neustále tvorím, nedokážem len tak nečinne sedieť, to by mi muselo byť fakt zle, aby som niečo neskúšala.

Projekt Čo dokáže mama zasiahol mnohé ženy, matky, staré mamy. Ako ovplyvnil teba?

Vynikajúci projekt! Má krásnu myšlienku, spojiť všetky mamy, ktoré niečo dokážu a nemusia to byť len hmotné výsledky. Motivuje aj maminy, ktoré sa rozumejú jazykom, či účtovníctvu. Veľa mám si dnes neverí a tento projekt by ich mohol posunúť vpred. Nielen začať s niečím, čo ich baví, ale vedieť sa predať a získať zdravé sebavedomie. A takto ovplyvnil aj mňa. Je veľkou škodou, že zatiaľ stíham vyrábať len na objednávku, nemám čas vyrábať veci do zásoby, inak by som sa určite zúčastnila aj na Mama trhoch. Raz bude aj to a teším sa už teraz.

Je mnoho mamičiek so šikovnými rukami, no niektoré stále nenazbierali odvahu ukázať svetu, čo vedia. Akou cestou sa chceš vydať? Máš už svoj biznis plán?

Mojím snom je robiť v živote to, čo ma napĺňa. Stále v sebe riešim, ktorým smerom sa vydať. Nerada hovorím o veciach, ktoré sú zatiaľ len v mojej hlave. Keď to vyslovím, strácajú čaro a tak mám pocit, že sa nesplnia. No hlavný „biznis plán“ je dosiahnuť, aby mal deň aspoň 48 hodín.

To je snom asi každej matky. Evi, pochádzaš z môjho rodiska, z krásneho mesta Trenčín. Je ti dobrou základňou pre „podnikanie“? Máš overené odbytové kanály pre svoje výrobky?

Myslím si, že každé mesto je dobrou základňou pre zrealizovanie svojich snov. Stačí len chcieť a všetko sa dá. Ja som si založila stránku na sociálnej sieti HAND MADE by ESO art a získala som mnoho zákazníkov nielen z iných miest, ale aj zo zahraničia. Možností je veľa, stačí dať o sebe vedieť. A keď človek robí niečo s láskou, tak sa informácie o ňom šíria naozaj rýchlo.

IMG_3684

Často sa skloňuje, a aj vždy bude, slovo „handmade“. Čo pre teba znamená? 

Kvalita, láska, krása, originál a čaro v jednom. Je to  najviac, čo môžete kúpiť. Nekupujete si totiž len tak nejaký pásový výrobok, ale vec, ktorá má dušu. Ten, kto niečo tvorí, píše nový príbeh a hlavne vkladá do výrobku veľa lásky. A to je cítiť.

Čo by si odporučila našim čitateľkám? 

Nikdy sa nevzdávajte. Je jedno, či máte 20 alebo 60, vždy sa dá začať plniť si sny. Každá ste jedinečná a ako sa vnímate vy, tak vás bude vidieť aj okolie. Takže sa ľúbte a rozvíjajte svoje danosti! To je najlepšie, čo môžete pre seba urobiť.

Dúfam, že sa šikulka Evička čoskoro objaví aj na našich Mama trhoch a predvedie nám, čo dokáže. Viac o týchto inšpiratívnych stretnutiach mamičiek nájdeš tu.

Rozhovor s Evkou viedla moja skvelá kamoška Adelka Hašíková

adela

 

 

Andrea Kováčová
Na materskej som založila projekt 'Čo dokáže mama', ktorý za krátky čas obletel Slovensko. Na základe svojich dlhoročných skúseností v obchode a marketingu som zostavila návod pre mladé mamy, ako svoju záľubu úspešne preklopiť v podnikanie. Aby sa po materskej už nemuseli vrátiť do práce, ale namiesto toho zarábali na svojom hobby z pohodlia domova a trávili hodnotný čas so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre