Môj príbeh

Na materskej som založila projekt 'Čo dokáže mama', ktorý za krátky čas obletel Slovensko. Na základe svojich dlhoročných skúseností v obchode a marketingu som zostavila návod pre mladé mamy, ako svoju záľubu úspešne preklopiť v podnikanie, aby sa po materskej už nemuseli vrátiť do práce, ale namiesto toho zarábali na svojom hobby z pohodlia domova a trávili hodnotný čas so svojimi deťmi.

 

Som Andrea. Milujem povzbudzovať ľudí, aby brali svoje sny vážne a napľňali ich. A týmto je akosi poznačený celý môj život. 

Som autorkou projektu  Čo dokáže mama, ktorý som založila na materskej dovolenke popri mojej malej dcérke Peťke. Môj projektík je určený všetkým maminkám, ktoré chcú na svojej záľube začať zarábať. 

Organizujem Mama trhy, súťaže a kreatívne priestory pre mamy, píšem blog, fotím, prednášam na konferenciách. Moje poslanie ma veľmi napĺňa a baví. Každý deň sa zobúdzam s radosťou a plná energie, naplno si užívam materstvo, vychutnávam každú chvíľku s mojou Peťkou a pritom realizujem svoje nápady  a plním si svoj sen. 

Dnes môžem s istotou povedať, že prekypujem šťastím. Pred niekoľkými rokmi však bolo všetko inak.

Po získaní štipendia na štúdium v zahraničí som odcestovala žiť a študovať do Kalifornie. Moji rodičia nás vždy so sestrou podporovali v napĺňaní svojich snov. Preto mi moja mamka napriek svojej vážnej chorobe rázne povedala: „Andrejka, vidím ako sa celý život snažíš. Teraz je tvoj čas ísť študovať. Nikdy by som si neodpustila, keby si kvôli mne odmietla svoju šancu a nešla.”

V septembri 2010 som vycestovala za štúdiom na prestížnu kalifornskú univerzitu. V Amerike mi bolo dobre, môj odbor ma veľmi bavil.

24.10.2010 mi maminka skoro ráno zavolala, že sa v našej rodine udialo nešťastie. Navždy odišla naša milovaná babička. Krásna starenka, ktorá svojou pokorou a modlitbami spájala celú rodinu. S ocinom sa chystali na pohreb. Bolo mi tak ľúto, že nemôžem byť pri odchode tak drahej osoby.

Hneď na druhý deň, mi zavolal ocko s tichým a nekonečne zlomeným hlasom, že na pohreb babičky pôjde sám. Našu maminu hospitalizovali s posledným štádiom rakoviny pľúc. Po smrti babičky jej od žiaľu a vyčerpania zalialo pľúca vodou a už dokázala sama dýchať len na 10%.

O deň na to naša drahá milovaná mamička navždy odišla. Môj ocko stratil mamu a manželku, dve najdôležitejšie osoby vo svojom živote v priebehu troch dní.

Ja som sedela na dlážke domu, na druhej strane zemegule a nedokázala som sa nadýchnuť. Cítila som sa tak bezmocne, tak otupno, tak sama.

Nikomu neprajem pocit letieť 14 hodín v lietadle na pohreb vlastnej mamy. Stáť a recitovať na pohrebe poslednú básničku, ktorá patrí iba jej a ktorú už nemôže počuť. Pocit, že som sa nestihla rozlúčiť.

Vrátila som sa na Slovensko. Moja sestra sa medzi časom odsťahovala so svojou rodinou žiť do Ameriky. Vydala som sa za úžasného človeka Peťa, s ktorým žijeme v Bratislave. 

2.decembra 2013 umrel aj milovaný ocko. Moja celá rodina bola v tom okamihu preč. Cítila som sa nekonečne sama. Bez rodičov, jediná sestra, ktorej by som sa vyplakala na hrudi bola tak ďaleko. A keďže som bola pracovne odcestovaná na 8 mesiacov v Prahe, ani môjho manžela Peťa som nemohla objať.

Moji rodičia vo mne zanechali obrovské posolstvo. Posolstvo, že život je krátky. Že tu nie sme večne. Naučili ma vážiť si dar života.

Keď sme raz tento dar od Boha dostali, žime naplno. Tvorme, tešme sa a pracujme na tom, čo nás baví. Nepreseďme celé hodiny v práci, ktorá nás nebaví, bez radosti a pocitu naplnenia, že niečo skutočne vytvárame. Že niečo hodnotné po sebe zanecháme. Posolstvo, aby sme na seba nazerali s láskou, navzájom sa podporovali a ďakovali každému dňu, kedy sme sa zobudili a mohli byť požehnaním pre svoje okolie.

Moji rodičia boli pre mňa počas svojho krátkeho života obrovským povzbudením. Aj preto mám vo svojom veku už 10 rokov skúseností v obchode a podnikaní. Vďaka úžasným základom, ktoré som dostala v detstve, som vždy verila v samú seba a svoje schopnosti. Vedela som, že som dosť silná a húževnatá, aby som naplnila svoje sny a vždy som sa živila realizáciou vlastných nápadov.

Svoju prvú firmu som založila hneď po strednej škole v Londýne. Mala som 19 rokov.

Vysokoškolské štúdium som absolvovala na univerzitách na Slovensku, Nemecku, Rakúsku a USA.

Po ukončení štúdia som na Slovensku zriadila medzinárodnú organizáciu pre študentov napomáhajúcu pri hľadaní si prvej práce po škole. Zakrátko som vďaka tejto organizácii získala podnikateľské ocenenia doma i v zahraničí. V roku 2014 som získala ocenenie v súťaži Podnikateľka Slovenska.

Dnes som mamou. Stojím pevne na svojich nohách, rozhodnutá, že napriek tomu, že neviem, ako dlho budem na tejto zemi, chcem po sebe zanechať viditeľnú stopu. Stopu lásky, stopu pomoci a povzbudenia iných. A keďže som mamou, chcem aby moje poslanie pocítili hlavne mamy. Prostredníctvom projektu Čo dokáže mama ich chcem povzbudzovať, aby sa živili tým, v čom sú dobré. Aby neboli nútené ísť po materskej do zamestnania, ktoré ich nebaví. 

Naše slovenské mamky sú veľmi šikovné. Jedna vie štrikovať, iná krásne spievať, tretia vo svojom voľnom čase fotí či doučuje angličtinu. Tieto mamy si zaslúžia obrovskú podporu. Rozhodla som sa ich spojiť a vytvoriť tak na Slovensku úplne nový trh, kde si mamy môžu prezentovať svoju tvorbu, navzájom si poradiť a inšpirovať sa jedna od druhej.

Chcem svoje nadobudnuté podnikateľské skúsenosti odovzdávať ďalej. Aby sa maminky, ktoré sa rozhodnú ísť na dráhu podnikania, nemuseli robiť tie isté chyby, čo som robila na mojej ceste ja. Aby mohli ísť plnou parou vpred a zarábať popri deťoch na svojej záľube. Práve pre tieto maminky som napísala online knižku s názvom Každá mama môže zarábať na tom, čo ju baví. 12 tipov ako na to popri deťoch a v pohodlí domova. Môžete si ju zadarmo stiahnuť tu.   

Maminka, chcem Ti radiť, fandiť ti a povzbudzovať ťa. Budem pre teba písať knihy plné rád a organizovať webináre, kde ťa postupne naučím všetko, čo viem ja. O predaji, marketingu, vytrvalosti. Budem pre teba organizovať miestne trhy,  aby si sa mohla prezentovať a darilo sa ti. 

Tak poďme na to. Mamina, uver v krásu svojich snov, zober svoje deti do náručia a spoločne vykročíme na  cestu po ich  naplnení.

Tvoja Andrea