Mamka Dianka vytvorila škriatka, ktorý uspáva detičky

Maminka Dianka mi raz len tak spontánne rozpovedala príbeh o svojom škriatkovi, ktorý každý večer pomáha uspávať jej synčeka. A keďže tak ako ja, väčšina mamín má problém s uspávaním svojich drobcov, rozhodla som sa ju na jej ceste podporiť. Môj škriatok je úžasný pomocník, ktorého odporúčam všetkým mamkám, ktoré chcú podporiť myslenie a tvorivosť svojich ďetičiek a nenechať to robiť za ne počítače, mobily a tablety.

Diuška hovorí:

„Už rok sdianaom sa pohrávala s myšlienkou napísať niečo pre deti. No nijaká téma mi na um neprichádzala! Máme kocúrika, ktorý s nami požil v troch krajinách, a tak som chcela niečo šikovné napísať o ňom, ale poviem vám – bol to boj. Všetko znelo smiešne a nútene a slová neprichádzali.

V jedno popoludnie, keď som dávala mladšieho syna spať, a iste to poznáte, mrvil sa a dvíhal nohy až po luster, rúčkami niečo vo vzduchu maľoval, nie a nie zaspať. Rozmýšľala som, ako ho upokojiť, a zrazu mi prišli do hlavy prvé slová básničky „Môj Škriatok, pozri sa, pozri sa na nebo, uvidíš tam…“ aj s melódiou. Mrňúsa to zaujalo a započúval sa do ďalších neotesaných slôh. Vyletela som z izby a rýchlo zapísala, čo ma napadlo, s tým, že to vedome dokončím neskôr. Jasné, že zo spania nebolo nič, aj som chviíľu z toho bola namrzená.

IMG_20151004_141322A potom prišla realita. Keď som zistila, že tlač knihy stojí všehovšudy tisícky a tisícky a tisícky eur, a že ešte neviem kresliť tak, aby Škriatok nevyzeral na každom obrázku divne, tak som to vzdala. Proste sa to nedalo. No aj keď som sa s knihou  v duchu rozlúčila, nedalo mi to pokoja. Veľmi som chcela Škriatka dostať medzi ľudí, lebo som mala pocit, že to ani nebol môj nápad, ale že mi to akoby ktosi pošepkal.

E-kniha sa zrazu ukázala ako dostupná forma. Aj skvelá ilustrátorka sa našla. Čo však ďalej? Deti si prečítajú na tablete knihu a ďalej nič? Trošku namáhania mozgu ma doviedlo k tomu, že som Škriatka vybrala z digitálneho sveta a zapojila ho do niečoho širšieho, do niečoho, čo sa aktuálne deje a čo môže byť relevantné aj pre iných rodičov a čo aj mne leží na srdci. Tak vznikol projekt o digitálnej rovnováhe a dôležitosti detskej kreatívnosti pod názvom Smart Era ©.

skriatokE-kniha o Škriatkovi sa v ňom stala akýmsi medzníkom, ktorý spája virtuálny svet a realitu a snaží sa nachádzať zlatú strednú cestu pre naše deti, ktoré vyrastajú obklopené smart vecičkami a často majú problém venovať svoj čas aktivitám rozvíjajúcim ich myslenie a tvorivosť, pretože počítače a tablety ich do seba priam „vťahujú.“ Smart Era © sa zameriava na budovanie správnych dlhodobých návykov zmysluplného používania týchto skvelých digitálnych vynálezov tak, aby to nepoškodilo zdravý detský vývoj.“

 

IMG_20150808_171800S projektom Môj Škriatok maminke Dianke pomáha ďalšia šikulka – mamička 2 chlapcov Janka Vozňáková, ktorá vyrába škriatkom tie originálne čapice.

Janka už ako malé dievča mala často tvorivé chvíľky. Rada vyrábala rôzne dekorácie a obdarúvala nimi svojich blízkych. Keď sa jej narodil prvý syn, začala sa viac venovať háčkovaniu a výrobe bižutérie, čím teraz napĺňa svoj voľný čas. Toto všetko zvláda pri povolaní zdravotnej sestry a 2 synoch. Paráda! Nečudo, že si ju Dia zobrala do tandemu.

Takže zdar ďalšej šikovnej slovenskej mamine. Diuša moja zlatá, želám Ti veľa šťastia. A.

Andrea Kováčová
Na materskej som založila projekt 'Čo dokáže mama', ktorý za krátky čas obletel Slovensko. Na základe svojich dlhoročných skúseností v obchode a marketingu som zostavila návod pre mladé mamy, ako svoju záľubu úspešne preklopiť v podnikanie. Aby sa po materskej už nemuseli vrátiť do práce, ale namiesto toho zarábali na svojom hobby z pohodlia domova a trávili hodnotný čas so svojimi deťmi. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre